Mszyca brzoskwiniowo-ziemniaczana i inne gatunki

Jest to gatunek najczęściej spośród mszyc spotykany i najgroźniejszy. Bezskrzydłe mszyce, długości około 1,8 mm, mają barwę zmienną, przeważnie żółtozieloną lub oliwkową, nogi i czułki jaśniejsze. W niskiej temperaturze pojawiają się mszyce ceglaste lub brudnozielone. Uskrzydlone mszyce mają głowę, tułów, rurki na odwłoku i czułki ciemnobrunatne lub szare, a odwłok intensywnie brudnozielony lub oliwkowy. Na grzbietowej stronie odwłoka widoczna jest duża, ciemna plama, a po bokach drobne plamki. Długość mszycy uskrzydlonej wynosi 1,7—2,3 mm.
Zimują jaja na brzoskwini. Wiosną uskrzydlone mszyce przelatują na różne rośliny zielone, między innymi na ziemniaki w okresie pojawiania się ich wschodów. Na roślinach tych w ciągu lata rozwija się kilka pokoleń mszyc bezskrzydłych, w sprzyjających warunkach bardzo licznych. Rozwój i szybkość rozmnażania się mszyc zależą w dużym stopniu od pogody. Sprzyjają temu ciepłe i niezbyt wilgotne wiosna i lato. Jesienią rodzi się pokolenie mszyc uskrzydlonych, które przelatują z powrotem na brzoskwinię. Tam składają jaja, które zimują. W rejonach o łagodnych zimach mszyca może nie składać jaj, lecz rodzić żywe larwy przez okres zimowy. Niekiedy mszyca przeżywa w ten sposób zimę w szklarniach na różnych roślinach. Opanowane przez mszyce liście i pędy roślin skręcają się i kurczą.
Obok tego gatunku często występuje na ziemniakach mszyca sza- kłakowo-ziemniaczana. Uskrzydlone mszyce tego gatunku mają długość 1,4 mm, na głowie i tułowiu jasnozielone pierścienie, odwłok cytrynowożółty, bez plamek. Mszyce bezskrzydłe, długości 1,2 mm, są owalne, cytrynowożółte.
Mszyce wyrządzają szkody bezpośrednie, wysysając soki z rośliny (szkody te mają najczęściej nieduże znaczenie), oraz pośrednie, przenosząc wirusy powodujące smugowatość, liściozwój, kędzierzawki.
Ziemniaki już od początku rozwoju narażone są na zakażenie wirusem przez mszyce. Dlatego zabiegi chemiczne, które stosuje się w zasadzie w tzw. rejonach zamkniętych produkcji sadzeniaków kwalifikowanych, najlepiej wykonać po stwierdzeniu pierwszych mszyc na plantacji lub zaraz po wzejściu około 80% roślin. Zabiegi należy powtarzać co 14 dni, jeśli mszyce nalatują na pola.
Do opryskiwania zaleca się: Anthio (3 1/ha), Ekatin 25 (1,5 1/ha), Fekama dichlorvos 50 (0,6 1/ha), Tinox 50 (0,75 1/ha), Bi 58 EC (1,0 1/ /ha), Metasystox (i) forte (0,75 1/ha), Pirimor 50 DP (0,5 kg/ha), Nu- vacron 40 (0,75 1/ha), Metation E-50 (0,9 1/ha), Nexion EC 40 (0,3 1/ /ha), Owadofos płynny 50 (0,9 1/ha), Winylofos płynny 50 (0,6 1/ha), Croncton 500 EC (0,6 1/ha). Podane dawki stosuje się przy pierwszym zabiegu. W kolejnych zabiegach należy je zmniejszyć o 40%.

Author: stellan.pl