Rośliny na tarasie: Twórz zielone wnętrze na zewnątrz

Marzy ci się relaksujący taras, na którym przez cały rok króluje zieleń? Wcale nie musisz mieć ogrodu, by cieszyć się roślinami na co dzień – wystarczy zacząć od małego, od swojego balkonu lub tarasu. W dzisiejszym artykule przedstawiamy kilka cennych wskazówek, jak stworzyć zielone wnętrze na zewnątrz, aby korzystanie z tarasu stało się przyjemnym doświadczeniem dla wszystkich zmysłów.

  1. Wybierz rośliny odpowiednie do warunków

Przed rozstawieniem roślin na tarasie, warto sprawdzić, jakie są panujące tam warunki klimatyczne. Rośliny doniczkowe na tarasie muszą przystosować się do zmienności temperatury, dostawać wystarczająco dużo światła i wody. Przed zakupem rośliny, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jak wygląda położenie balkonu – na jakim piętrze znajduje się mieszkanie? Czy taras jest osłonięty od wiatru? Jakie temperatury będą panowały w ciągu dnia i nocy w danym okresie roku? Na te pytania powinniśmy znać już odpowiedzi, zanim przystąpimy do działania.

  1. Twórz przestrzeń oddziałującą dodatnio na zmysły

Teraz, gdy już wiesz, jakie rośliny będą najlepsze dla twojego tarasu, możesz skupić się na aranżacji przestrzeni. Zanim zaczniesz dodawać do swojego zielonego zakątka kolejne rośliny, zastanów się, jakie kolory chcesz tam pojawić. Czerwień i pomarańcz będą zachęcające do kreatywności i owocować dobrym nastrojem, zielone rośliny z kolei kojąco wpłyną na twój nastrój. Na tarasie warto umieścić również wodę – kamień wodny lub fontannę, aby dodatkowo uspokajać swoje zmysły. Stwórz w ten sposób idealne miejsce do wypoczynku i odpoczynku po męczącym dniu.

  1. Urządź zielony kącik dla dzieci

Jeśli masz dzieci, to warto zaaranżować dla nich takie miejsce, w którym będą mogły bezpiecznie i swobodnie spędzać czas. Możesz postawić mini-chlewik dla kur, ponieważ dzieci będą miały okazję dokarmiać ptaki. Rośliny takie, jak lawenda lub słoneczniki, też będą nie tylko ładnym dekoratorem, ale i ekscytującymi stymulantami do nauki i rozwoju.

  1. Zadbaj o klimat aranżacji

Klimat aranżacji to bardzo ważny aspekt. Warto pamiętać, że rośliny na tarasie powinny przede wszystkim dostarczać radości nie tylko swoim właścicielom, ale również wszystkim osobom, które tam zaglądają. Dlatego, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie oraz harmonię elementów dekoracyjnych. Klasyczne doniczki umieszczone na podłodze lub nowoczesne ścianki wertykalne, które zajmą niewiele miejsca na tarasie, idealnie pasować będą do nowoczesnych aranżacji. Osoby, które lubią ekologiczny styl, mogą wybrać produkty wykonane z materiałów naturalnych, jak drewno, glina czy szkło.

  1. Bądź cierpliwy i zadbaj o rośliny

Jeśli zdecydujemy się na zielony kącik na tarasie, musimy zaopatrzyć się w cierpliwość. Rośliny wymagają bowiem okresowego pielęgnowania i dbania. Ważne, aby zapewnić im odpowiednie warunki wzrostu – odpowiednie odżywki, podłoże, regularne podlewanie. Badacze już dawno zauważyli, że rośliny mają korzystny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie człowieka, dlatego warto zadbać o nie odpowiednio.

Podsumowując, tworzenie zielonego wnętrza na tarasie to bardzo miły sposób na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Dzięki odpowiednio dobranym gatunkom roślin, kolorom aranżacji, a także cierpliwości i regularnej pielęgnacji, można stworzyć tam doskonałe miejsce do odpoczynku, wypoczynku i relaksu po pracy.

Author: stellan.pl