Ogród w stylu francuskim: Elegancja i porządek

W ostatnim czasie, coraz więcej osób interesuje się aranżacją ogrodów. Jednym z najmodniejszych stylów jest styl francuski. Charakteryzuje się on eleganckim wyglądem, porządkiem oraz geometrycznymi kształtami. W artykule przedstawimy zasady projektowania ogrodu w stylu francuskim oraz elementy, które go charakteryzują.

  1. ZASADY PROJEKTOWANIA OGRODU W STYLU FRANCUSKIM

Projektowanie ogrodu w stylu francuskim opiera się na podziale ogrodu na kilka jednostek kształtów geometrycznych. W ogrodzie zaobserwujemy symetryczne aleje drzew, prostokątne trawniki, geometryczne kwietniki, zbiorniki wodne oraz formowane żywopłoty. Ogrodzenie ogrodu wykonuje się zazwyczaj z drutu, co pozwala lepiej eksponować całą perfekcyjnie zaprojektowaną przestrzeń.

  1. ELEMENTY CHARAKTERYSTYCZNE OGRODU W STYLU FRANCUSKIM

Ogród w stylu francuskim nie może obejść się bez kilku elementów. Jednym z nich jest fontanna. To element, który dodaje uroku i klasyczności całemu ogrodowi. W ogrodach stylu francuskiego, fontanny ustawia się jednocześnie z centralnymi alejami, co pozwala uzyskać symetryczny i harmonijny wygląd. Innym elementem, charakterystycznym dla ogrodów francuskich, są kolumny ogrodowe. To okazałe i eleganckie chwosty, które stają się kluczowym elementem w całości aranżacji.

  1. ROŚLINY W OGRODACH FRANCUSKICH

Przy projektowaniu ogrodu w stylu francuskim, do wyboru mamy na ogół rośliny o prostych kształtach. Najczęściej są to różne gatunki i odmiany formowanej żywopłotów, chryzantemy, lilie, czy róże. Dodatkowo, w ogrodzie pojawiają się też kwitnące drzewa i krzewy. Wszystkie rośliny są uporządkowane w rzędach, co pozwala uzyskać uporządkowaną, symetryczną przestrzeń.

  1. CZYSTOŚĆ I PORZĄDEK

Jednym z ważniejszych aspektów ogrodu w stylu francuskim jest czystość i porządek. Ogród powinien być odzwierciedleniem elegancji i wyszukania. Porządek i precyzja to klucz do równowagi w ogrodzie. Wymaga to od właściciela regularnej pielęgnacji i utrzymania porządku zarówno w ogrodzie, jak i wokół niego.

  1. WARTOŚCIOWE ŹRÓDŁO INSPIRACJI

Ogród w stylu francuskim to świetne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie tradycję i klasykę. To ogrodzenie z pomysłem, które pozwala stworzyć wymarzoną przestrzeń wokół swojego domu. Warto rozejrzeć się za inspiracjami, poszukać na przykład w Internecie lub w czasopismach ogrodniczych. To, jak będzie wyglądał nasz ogród, zależy tylko i wyłącznie od naszego gustu oraz indywidualnego podejścia do projektowania.

Author: stellan.pl