Ogród japoński w małej przestrzeni: Urok orientu na balkonie

Ogród japoński w małej przestrzeni: Urok orientu na balkonie

W dzisiejszych czasach nie każdy z nas ma dostęp do ogrodu. Często mieszkamy w blokach i naszym jedynym miejscem kontaktu ze światem zewnętrznym jest balkon. Dlaczego zatem nie stworzyć na nim naszego własnego, japońskiego ogrodu?

  1. Obróbka terenu

Zanim przystąpisz do zakładania ogrodu japońskiego, musisz przygotować grunt. Zacznij od dokładnego wyczyszczenia balkonu ze starych mebli i flaków. Dobrym pomysłem jest położenie nowej podłogi, która będzie tworzyć spójną całość z roślinami. Można skorzystać z drewna lub kafli.

  1. Bonsai

Roślina ta idealnie wprowadza element japońskiego stylu w naszym ogrodzie. Bonsai to drzewo w miniaturowym wydaniu, które znakomicie komponuje się z kamieniami, wodą i krzewami. Dobrym pomysłem jest postawienie ławeczki i kilku mniejszych bonsai. Będzie to świetne miejsce relaksu.

  1. Woda

W japońskich ogrodach woda ma niezwykle ważne znaczenie. Jeśli nie dysponujemy możliwości budowy stawu, dobrze sprawdzi się mały fontannik czy kaskada. To ciche, kojące miejsce na naszym balkonie.

  1. Kamienie

Kamienie są bez wątpienia elementem bardzo ważnym w japońskim stylu ogrodów. Najlepiej użyć kamieni naturalnych – płaskich i gładkich. Można je układać w różne wzory i kształty, na przykład za pomocą fazy kamieniowej lub kawałków muru kamiennego.

  1. Wystrój

Cały wystrój ogrodu japońskiego powinien nawiązywać do natury. Zdecyduj się na rośliny charakterystyczne dla Japonii takie jak np. bonsai, azalie, kamelia, cytrusy (pomarańczowe drzewko) lub japoński pierwiosnek. Kompozycje te będą dobrze wyglądać razem z kamieniami i wodą.

Ogród japoński na balkonie jest nie tylko piękną ozdobą, ale i miejscem na odpoczynek od codziennego zgiełku. Wprowadzi w nasze życie odrobinę uroku orientu, a to przecież zawsze dobrze działa na nasze samopoczucie.

Author: stellan.pl