Rośliny pnące na pergolę: Oaza zielonego cienia

Rośliny pnące na pergolę

Wakacje to czas, gdy większość z nas spędza czas na świeżym powietrzu. Nie ma jednak nic gorszego niż upały, które powodują że spędzamy cały czas w pomieszczeniach, aby uniknąć słońca. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zyskanie zacisznego miejsca do odpoczynku jest postawienie pergoli w ogrodzie lub na tarasie. Okrycie pergoli pnącymi się roślinami tworzy oazę zielonego cienia, która zapewnia ochłodę i urokliwy klimat. W jaki sposób wybrać odpowiednie rośliny do pergoli? Jak się nimi opiekować? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.

  1. Wybór roślin

Aby w ramach pergoli zrobić miejsce spokoju i wypoczynku, na pewno powinno się zwrócić uwagę na szczególny rodzaj roślin. Najlepszym wyborem będą rośliny pnące, które szybko zaczną rosnąć i wczesnym latem będą zakrywać pergolę.

Kilka propozycji:

  • Bluszcz (Hedera helix)
  • Hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris)
  • Powojnik (Clematis)
  • Winorośl (Vitis)
  • Kolcolist (Smilax aspera)
  1. Charakterystyka roślin pnących

Rośliny pnące to rośliny, które umieją wspinać się po dowolnej powierzchni. Ich kwitnące pędy sprawiają, że pergola wydaje się bardzo dekoracyjna. Do najczęściej hodowanych pnączy zalicza się bluszcz, clematis i hortensje pnące.

  1. Jak pielęgnować rośliny pnące

Aby pergola wyglądała efektownie przez dłuższy czas, warto przyłożyć się do pielęgnacji roślin. Warto przycinanie nadmiernie rosnących pędów oraz usuwanie chwastów, które często wsiąkają w rośliny. Odpowiednie zraszanie i nawadnianie, zwłaszcza podczas upałów, również pozwoli roślinom zachować swój piękny wygląd.

  1. Czy warto kupić gotowe rośliny?

Gotowe rośliny, czyli te, które już urosły w doniczce, są droższe niż te, które się samemu sadzi. Jednak, jeśli nie mamy doświadczenia w sadzeniu roślin i ogrodnictwie, to zakup gotowych pnączy jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Gotowe rośliny są zadbane, gotowe do uprawy i gotowe do zakładeienia w pergoli.

  1. Zakończenie

Rośliny pnące to piękny i szybki sposób na wygospodarowanie sobie zacisznego zakątka do odpoczynku. Odpowiedni dobór roślin oraz właściwa pielęgnacja pozwolą cieszyć się harmonią roślin i pergoli przez długie lata.

Author: stellan.pl