Konserwacja mebli ogrodowych.

Meble ogrodowe to podstawa wyposażenia tarasu, ogrodu lub balkonu. Możemy na nich wypocząć po ciężkim dniu i się zrelaksować. Jednak, aby cieszyć się nimi przez długie lata musimy pamiętać o ich konserwacji oraz odpowiednim zabezpieczeniu zwłaszcza na miesiące zimowe.

Jak konserwować meble ogrodowe?

Najbardziej trudne w utrzymaniu i wymagające od nas częstej konserwacji są meble drewniane. Jest to główny powód tego, że coraz mniej osób się na nie decyduje. Zostają one często zastąpione meblami wykonanymi z innego tworzywa, zazwyczaj jest to tworzywo sztuczne czy tak popularny ostatnimi czasy technorattan. Dla posiadaczy ogrodowych z drewna jest kilka złotych rad odnośnie ich konserwacji. Przede wszystkim czynność tą wykonujemy tylko jeden raz do roku i co najważniejsze wcale nie jest ona tak bardzo czasochłonna.

 1. Ocena rodzaju drewna. Zanim zaczniemy prace konserwacyjne musimy wiedzieć z jakiego drewna wykonane są meble. Jeżeli są wykonane z drewna egzotycznego wystarczy je tylko prawidłowo naolejować. Jeżeli jest to nasze rodzime drewno to potrzebna będzie impregnacja, gdyż jest ono mnie odporne na różnego rodzaju warunki atmosferyczne ( zwłaszcza wilgoć).
 2. Jeżeli meble są wykonane z drzew rosnących w naszych lasach to konserwacja ich będzie wymagała od nas większego zaangażowania. Czynności zabezpieczające meble ogrodowe przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych przeprowadza się raz do roku przed rozpoczęciem sezonu letniego lub po jego zakończeniu.
 3. Oto najprostsza konserwacja mebli krok po kroku:
  – oczyść meble z wszelakich zanieczyszczeń powierzchniowych ( brud, kurz). Można użyć do tego wody lub specjalnego środka do czyszczenia drewna.
  – po wyschnięciu należy zatrzeć ich wierzchnią powierzchnię drobnym papierem ściernym.
  – za pomocą suchej szmatki usuwamy z nich pył.
  – impregnujemy za pomocą specjalnego impregnatu do drewna i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia.
  – nacieramy meble olejem dobranym do gatunku drewna. Czekamy na jego wchłonięcie i gotowe.

 

Author: stellan.pl