Rośliny do ogrodu pachnące wieczorem

Rośliny, które pachną wieczorem

Choć wiele roślin kwiatowych zaskakuje nas swoją piękną barwą i kształtem, to często to właśnie zapach jest ważnym czynnikiem, który decyduje o wyborze rośliny do ogrodu. O ile dzień jest zdominowany przez zapachy kwiatów, które przyciągają owady zapylające, to wieczorem to człowiek może cieszyć się pachnącymi roślinami. W tym artykule przedstawimy rośliny, które pachną wieczorem i wprowadzą oczekiwany nastrój w ogrodzie nocą.

  1. Kwitnące krzewy

Kwitnące krzewy to doskonała opcja dla ogrodu, który ma zrobić wrażenie już wieczorem. To przykładowo jaśminowiec lub cisy pospolite, które zaskakują swoim pięknym zapachem wieczorem. W przypadku jaśminowca, podejście do jego pielęgnacji jest stosunkowo łatwe, jego kwitnienie rozpoczyna się w maju a kończy w czerwcu. Po przekwitnięciu należy obciąć zwiędłe kwiaty i z ziemi zgarnąć opadłe liście. Rozchodzący się zapach będzie przyjemnym urozmaiceniem w ogrodzie wieczorem.

  1. Ciemnofioletowe drzewa

Drzewa o ciemnofioletowych liściach to kolejna opcja, która pięknie prezentuje się wieczorem. Ich kolor podczas dniowych godzin jest dość stonowany, ale odkrywają swoje piękno wraz z zapadającym zmierzchem. Najczęściej wybieramy w aranżacji ogrodowej sercowce lub dęby czerwone. Ich liście uzyskują odcień czarno-fioletowy, a w przypadku sercowca bywają zielone, jajowate liście charakterystyczne dla tej rośliny o intensywnym zapachu.

  1. Rośliny pnące

W przypadku ogrodu większych rozmiarów, warto zwrócić uwagę na rośliny pnące, które udekorują ogrodzenia i mury. Najpiękniejszym kwitnącym pnączem jest bluszczyk kurdybanek, który kwitnie od sierpnia do października, oprócz kwiatów udekoruje ogrodzenie zielonym płaszczem. O jego pielęgnacji nie należy zapomnieć, równie ważne jest zapewnienie mu metalowej obudowy, ponieważ w przeciwnym razie może pochłonąć sąsiednie rośliny.

  1. Rośliny jednoroczne i dwuletnie

Rośliny jednoroczne i dwuletnie to propozycje dla początkujących miłośników ogrodnictwa, które przywrócą życie w ogrodzie wieczorem. Warto zwrócić uwagę na ich wygląd w przypadku ich doboru do ogrodu. Najpiękniejszym kwitnącym kwiatem jest np. kaczeńce, które pięknie prezentują się w różnych odcieniach. Ich pielęgnacja to podlewanie w co drugi dzień, a po przekwitnięciu należy je wyciąć.

  1. Drzewa owocowe

Drzewa owocowe to kolejny przykład roślin, które pięknie prezentują się w ogrodzie wieczorem. W szczególności jabłonie zapewniają piękny wygląd dzięki owocom, które oświetlają się powoli z zapadającą ciemnością. Możemy również zdecydować się na morele, które w swoim samowzroście pachną wieczorem. Właśnie w przypadku drzew należy zadbać o prawidłową pielęgnację, ponieważ inny sposób ich pielęgnacji wymaga np. jabłoń w porównaniu do moreli.

Podsumowanie

Rośliny, które kwitną wieczorem to doskonałe rozwiązania dla ogrodów, które mają zrobić wrażenie nocą. Bez względu na wybór, każda z ulubionych roślin z powodzeniem ozdobi ogród i zapewni wieczorną przyjemność dla każdego gościa. Bez względu na aranżację ogrodu i jego rozmiar, pięknie pachnące rośliny wieczorem stanowią dodatkowy atut przy porannych spacerach i wypoczynku w ogrodzie.

Author: stellan.pl