Rośliny na tarasie: Twórz zielony raj na świeżym powietrzu

Zacznijmy od razu od jednego z największych plusów posiadanego tarasu: możliwości stworzenia na nim własnego, zielonego raju. O ile nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami ogrodu, to przecież nasz taras lub balkon mogą być równie piękne i funkcjonalne. Tutaj przeczytasz, jakie rośliny wybrać, by ogród na tarasie zapierał dech w piersiach.

 1. Rośliny w donicach – jakie wybrać?

  Rośliny w donicach to podstawa wyposażenia tarasu. Bez względu na to, czy nasz taras jest mały і sięga kilku metrów kwadratowych, czy jest przestronny і rozbudowany, warto postawić na donice z zielonym uroczym dodatkiem. Dobrze dobrana roślina sprawi, że taras nabierze zupełnie nowego charakteru. Do donic, które zoptymalizują przestrzeń, warto postawić na te, które rosną pionowo – nie zajmą wtedy dużo miejsca.

 2. Drzewa i krzewy – których nie wybrać?

  Zakładając roślinną oazę na tarasie, warto postawić na wytrzymałe gatunki, które przetrwają ciężkie warunki pogodowe. W celu uniknięcia przyszłych problemów z rosnącymi drzewami i krzewami, które są nieodpowiednie na taras, warto wykluczyć takie gatunki, które zbyt szybko pną się w górę, rosną na plątaninach korzeniowych, są alergowe, wytwarzają dużo pyłków itp.

 3. Dlaczego lampka na tarasie to dobry wybór?

  Kolejnym ciekawym i bardzo praktycznym rozwiązaniem na tarasie będzie lampka. Taki element wkomponowany w aranżację ogrodu (patrz na porównajcze strony, np. Porównywarkę Lamp Ogrodowych w jednym miejscu) może spełniać kilka funkcji, a do najważniejszych należy bezpieczeństwo i design. Lampki stworzone specjalnie na zewnątrz to bardzo dobry wybór, ponieważ dostosowane są do warunków atmosferycznych.

 4. Rośliny na tarasie a funkcjonalność

  Wykorzystując swoją wyobraźnię i pomysł na aranżację, można wybrać rośliny, które oprócz swojego estetycznego i dekoracyjnego charakteru, będą spełniać dodatkowe funkcje. Na zdjęciach i przykładach z blogów i portalów dla ogrodników można znaleźć aranżacje, w których dodatkowo sadzi się rośliny owocujące i zioła, które będą słodkim i aromatycznym dodatkiem do kulinarnych wyczynów na tarasie.

 5. Podsumowanie

  Zielony taras to wymarzone miejsce nie tylko dla miłośników roślin, ale dla każdego, kto chce na chwilę oderwać się od zgiełku miasta i odpocząć na świeżym powietrzu, w otoczeniu zieleni i piękna natury. Tworząc swój ogród na tarasie, warto pamiętać o funkcjonalności roślin, o ich wymaganiach i predyspozycjach, nie zapominając również o estetycznym aspekcie całości.

Author: stellan.pl