Ogród w stylu japońskim: Zen i harmonia

OGRÓD W STYLU JAPONSKIM: ZEN I HARMONIA

Japoński styl ogrodowy to połączenie natury z kulturą i filozofią. Ogród japoński składa się zwykle ze skał, wody, roślin i kamiennych elementów. Jest to miejsce spokoju, harmonii i medytacji, które pomaga wyciszyć umysł oraz zrelaksować się. W artykule zostaną omówione najważniejsze elementy ogrodu japońskiego oraz ich znaczenie i symbolika.

  1. Ogółem o ogrodzie japońskim
    Ogród japoński nawiązuje do jednej z najstarszych japomenadżerskich sztuk – sztuki krajobrazowej – która powstała na początku okresu Edo około XVII wieku. Jego celem było stworzenie idealnej harmonii pomiędzy człowiekiem, otaczającą go naturą i Bogiem. Ogród japoński to przestrzeń, która ma za zadanie wprowadzić harmonię w życie człowieka, którego umysł jest rozproszony, zaniepokojony i wyczerpany codziennym życiem.

  2. Elementy ogrodu japońskiego

  • Woda: jest jednym z najważniejszych elementów ogrodu japońskiego. Symbolizuje ona życie, energię, a także ruch. Może przyjmować różne formy: oczko wodne, staw, strumień, wodospad lub fontanna. Woda w ogrodzie japońskim pełni również funkcję źródła relaksu i spokoju.
  • Rośliny: w ogrodzie japońskim wykorzystuje się przede wszystkim rośliny zimozielone, które symbolizują trwałość, ciągłość życia, a także odwagę i siłę. Jednymi z najczęściej używanych gatunków roślin są kamelia, azalia, jaśmin i róża.
  • Skały: symbolizują one trwałość, siłę i wieczność. W ogrodzie japońskim skały pełnią rolę dekoracyjną i mają za zadanie uzupełnić kompozycję krajobrazową. Mogą przybierać różne kształty i rozmiary, często połączone są z elementami wodnymi.
  • Kamienny most: to element, który wprost kojarzy się z ogrodem japońskim. Może przybierać różne formy i kształty, ale zawsze jest on łącznikiem między dwoma punktami ogrodu. Symbolizuje ono przede wszystkim przejście z jednej rzeczywistości do drugiej, a także pozytywną zmianę w życiu.
  • Latarnie kamiennego ogrodowego: symbolizują światło, mądrość oraz ochronę. Latarnie japońskie mają różne kształty i rozmiary, ale zawsze są wykonane z kamienia.
  1. Kompozycja ogrodu japońskiego
    Ogród japoński to zwykle ogród niewielkich rozmiarów, który składa się z kilku elementów. Najlepiej zaplanować ogrodową kompozycję w oparciu o zasadę hotaru ichi (dosłownie: jeden moment jak sylwetka świetlna). Oznacza to, że wszystkie elementy ogrodowe powinny być zaprojektowane tak, aby były widoczne w jednym momencie, a każdy z nich harmonijnie współgrał z pozostałymi.

  2. Ogród japoński a filozofia Zen
    Ogród japoński jest także powiązany z filozofię Zen. W ogrodzie japońskim można odnaleźć takie cechy jak minimalizm, prostota, harmonia i równowaga. Filozofia Zen uczy nas, aby byliśmy obecni, teraźniejsi i skupieni na działaniach wykonywanych w każdej chwili. Ogród japoński ma rozwijać w nas tę umiejętność.

  3. Podsumowanie
    Ogród japoński to nie tylko przestrzeń do odpoczynku i relaksu, ale także przestrzeń, która prowadzi nas do wewnętrznego spokoju. Elementy ogrodu, takie jak skały, woda czy rośliny mają swoje znaczenie i symbolikę, a całość powinna być zaplanowana w oparciu o zasadę harmonii. Dzięki tej harmonii jesteśmy w stanie przeprowadzić pozytywną zmianę w naszym życiu.

Author: stellan.pl