Choroby wirusowe tytoniu

Nekroza nerwów tytoniu występuje dość pospolicie. Objawy chorobowe można zaobserwować około połowy lipca, początkowo w postaci rozjaśnienia nerwów liści. Później następuje zbrunatnienie nerwów i ich nekroza, a często również zbrunatnienie i zasychanie blaszek liściowych. Blaszki liściowe kurczą się i charakterystycznie wyginają ku dołowi. Porażone rośliny słabo rosną i mają blade ulistnienie. Plantacja tytoniu może zostać w ciągu krótkiego czasu całkowicie opanowana przez tę wirozę, co wpływa bardzo ujemnie na wysokość i wartość techniczną plonu.
Mozaika tytoniu może znacznie obniżyć plon liści tytoniu i pogorszyć ich jakość, jeżeli wystąpi w większym nasileniu. Rośliny porażone we wczesnych fazach rozwoju są skarłowaciałe, a wszystkie liście wykazują objawy chorobowe. Na młodych liściach występują żółtozielone plamy (tzw. mozaikowatość) i przejaśnienie nerwów. Na skutek szybszego wzrostu tkanki ciemnozielonej liście ulegają pofałdowaniu i pomarszczeniu. Często spotykana jest redukcja blaszki liściowej i jej wydłużenie się. W końcowym okresie rozwoju choroby tkanka liściowa w obrębie żółtozielonych plam może ulec nekrozie. Objawy chorobowe występują również na kwiatostanach w postaci mozaikowatości działek kielicha, zniekształceń korony, a w razie silnego porażenia — opadania kwiatów.
Pierścieniowa plamistość tytoniu występuje najwyraźniej na dolnych liściach. W pełni lata pojawiają się na nich wężykowate lub zygzakowate, najpierw jasnozielone, później białawe i nekrotyczne linie tworzące często różne wzory. Liście najmłodsze nie wykazują żadnych objawów chorobowych, chociaż zawierają wirusy.
Zapobieganie i zwalczanie
Ze względu na różnorodność chorób wirusowych tytoniu i łatwość rozprzestrzenienia się konieczne jest stosowanie całego systemu zabiegów ochronnych, jak: siew odkażonych nasion, odkażenie ziemi inspektowej do produkcji rozsady, sadzenie w pole wyłącznie zdrowej rozsady, staranne odchwaszczanie plantacji, usuwanie z plantacji roślin chorych lub podejrzanych o porażenie, usuwanie i niszczenie wszystkich resztek pożniwnych, stosowanie zmianowania oraz izolacji od plantacji ziemniaka, chemiczne zwalczanie owadów przenoszących wirusy (mszyc, wciornastka tytoniowca, skoczków), uprawa odpornych odmian tytoniu.

Author: stellan.pl